Değerli Müşterilerimiz;

 

Sizlerin Faydasına, İşinizin Devamlılığı ve Makinalarınızın Daha Uzun Ömürlü Olması için bazı tavsiyelerimiz olacaktır. Dikkatlice okumanızı ve uygulamanızı öneririz.

Nemli havalarda laser cihazlarının içindeki hava hızlı ısınma ve hızlı soğuma sonucu havanın nemi ince bir su tabakasına (bazen de havanın kirliliği ile iletken bir sıvıya) dönüşmekte ve özellikle laserleri tetikleyen RF (Radio Frequency) bölümünde zamanla arızaya yol açmaktadır. Bundan kaçınmak için sizlere bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

  1. 125W, 175W veya 250W laser güçleri olanlar Su Soğutucusunun Isısını mevsime göre değiştirmelidirler : 1 Mayıs ~ 30 Eylül arasında 24 santigrad derece 01 Ekim ~ 1 Mayıs arasında 20 santigrad derece yapabilirler. Chillerin ayarının nasıl yapıldığı teknik servis birimimizden öğreniniz. Chiller in suyu (laseri) soğutma ısısı yükseltildiğinde, doğal olarak chiller biraz daha fazla çalışacaktır. Bunda sakınca yoktur.
  2. Laser atmaya başlamadan önce mutlaka laser tüpünün ve RF ünitesinin içinin chiller suyunun ısısı ila aynı düzeye gelmesi için en az 10 dakikaya yakın süre önceden chiller’i çalıştırmalarını tavsiye ederiz.

 

  1. Laserlerin çalıştığı ortamın NEM’ini ve ısısını takip etmek için mutlaka bir cihaz edinmenizi tavsiye ederiz. Buna örnek bir cihazı ekte bulabilirsiniz. Bu nem ölçen cihazı birçok yerden temin edebilirsiniz. Kendi faydanız için lütfen doğru değerleri göstermeyen, kalitesiz ürünleri satın almayınız. Altta online satın alma linki mevcuttur. Veya siz başka yerlerden, başka markalar da temin edebilirsiniz. https://www.trotec24.com.tr/olcum-cihazlari/nem/hava-nemi/bz05-oda-termo-higrometre.html

 

  1. Soğutucu ünitesinin suyu her 4-6 ayda bir değişmelidir. Kullanılacak su mutlaka SAF su veya damıtılmış su olması gerekir. Bu tür su, çok daha az ve uzun zamanda yosunlaşma ve kireçlenme (taşlanma) yapar. Firma sahiplerinin ve operatör arkadaşları su değiştirme tarihlerini gösteren yıllık bir çizelge yaparak makinaların üzerlerinde sürekli görebilecekleri yere asmalarını tavsiye ederiz.

 

  1. Eğer mümkünse chiller içine konulan suya bir miktar gerçek antifriz de eklenebilir. (%85 saf su ve içinde ProPilen Glikol Bulunan Antifrizden %15 )

 

  1. Chiller modeline göre mutlaka yanları en az 1 metre açık kalmalıdır.
  2. Chiller in temizliği her hafta yapılmalıdır. Hem üzerindeki siyah toz tutucu süngerimsi filtre temizlenmeli hem de radyatörün içine hava tutularak aralarındaki toz tabakası temizlenmelidir. Bu temizlik her hafta en az bir kez yapılmalıdır. Daha kirli ve tozlu işlerin yapıldığı ortamlarda daha sık yapılmalıdır.

 

  1. Temizlik yapılırken dikkatli ve yumuşak şekilde davranılmalı, sert vuruşlardan kaçınılmalıdır. A) Chillerin üzerinden bulunan ısı sensörünün kopması durumunda chiller; suyun soğuduğunu anlamaz ve sürekli soğutmaya çalışarak ısıyı çok düşürür ve laser tüpüne zarar verebilir (mercekleri çatlatabilir). B) Su geçen hortumların yerinden çıkması çıkmamasına dikkat edilmelidir. C) Özellikle su akış yönüne çok dikkat edilmelidir. Mavi hortumlar chiller ile laser arasına doğru yerlerine bağlanmalıdır.

 

  1. Son olarak, laserde çalışılan çoğu malzemeler asitik ve bazen de zehirleyici duman çıkarabilir. Böyle hallerde önemli olan insan sağlığı bozulur, ilaveten asitik duman makine içine girerek parçalar (aynalar, metal parçalar ve elektronik kartlar) üzerinde büyük arızalara sebep olmaktadır. Bu durumlardan kaçınmak için: A) Çok kuvvetli duman emi yapılması B) Ortamın temiz hava sirkülasyonunun olması C) Laser makinasının havalandırma yerlerinin hava alır fakat toz almaz özel filtrelerle kapatılmasını, tavsiye ederiz.

 

Yukarıda anlatılanlar sadece öneri niteliğindedir. Birinci önceliğimiz tüm ürünlerimizi sürekli çalışabilirliğini ve üretiminizde olmalarını sağlamaktır. Sorularınız olursa lütfen info@robart.com.tr adresine yazınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir