LAZER KESİM MAKİNESİ NASIL ALINIR?
Lazer kesim makinesi seçim süreci oldukça zorlu bir süreç olabilir. Bir makine almadan önce sorulması gereken sorular şu şekilde olmalıdır.

Doğru makine nasıl seçilmelidir?

Bir “lazer kesim makinesi alırken nelere dikkat edilmeli?” ve “Makine ne için kullanılacak?” sorularına cevap verilmelidir. Lazer kesim makineleri, akrilik, ahşap malzemeler, tekstil ürünleri dahil olmak üzere çok çeşitli malzemeleri kesebilir. Ne için kullanılacağı ve hangi malzemeler kesileceği ilk olarak sorulması gereken sorulardır. Bu sorulara verilen cevaplar sayesinde hangi makinenin size en uygun olduğunu bulabilirsiniz.


Ne kadar güce ihtiyaç var?

Makinenin gücü kesme yeteneğini artıracak ve materyallerin daha derin ve hızlı kesilmesini sağlayacaktır.


Tabla ölçüsü nasıl olmalıdır?

Lazer kesim makinelerinin yatak boyları A3’den A1’e kadar standart boylardadır. Yatak ne kadar büyük olursa, gecikme süresi olmadan daha fazla iş oluşturulabilir.

 

Odada ne kadar alana ihtiyaç olacak?

Küçük masaüstü makinelerinden daha büyük ayaklı ünitelere uzanan makine boyutlarına kadar bu sorulması gereken önemli bir sorudur. Lazer kesim makineleri ve ekstraksiyon üniteleri genellikle 1 m2’lik bir etkileşim alanından başlayarak alacağınız ölçüye göre bu büyüyecektir.


Lazer kesim makinesinde hangi materyaller kullanılabilir?

Çok çeşitli malzemeleri kesilebilmektedir. Örneğin, akrilikler, ahşap, gravür kaplama, dokular ve polipropilen iyi bilinen malzemelerin sadece bir kısmını oluşturur.


Lazer kesme makinelerinde kullanılmaması gereken malzemeler var mı?


PVC içeren herhangi bir materyal uygun görülmemektedir. Çünkü klor gazının çıkışı nedeniyle bu havayı teneffüs etmek zararlı etki yaratabilir. Aynı zamanda lazer kesim makinesine de zarar verebilir.


Başka nelere ihtiyaç var?

Makine nakledildikten ve tanıtıldıktan sonra, nasıl kullanılacağının öğrenilmesi gereklidir. Bu yüzden sağlayıcının eksiksiz olarak bu eğitim sürecini yönetmeleri sağlanmalıdır.


Lazer kesim makinesinin fiyatı ne olacak?

Bir lazer kesim makinesini satın alma işi, kişilerin ya da şirketlerin ekonomik durumuna göre büyük ya da küçük bir yatırım olabilir. Fiyatı karşılama durumuna göre peşin ya da taksitle satın alma seçenekleri değerlendirilmelidir.