Lazer kesim geniş bir malzeme çeşitliliğinde hassasiyete, hıza karmaşık konturlar için kullanılabilir. Basitçe, odaklanmış bir lazer ışını, malzeme üzerinde yüksek düzeyde doğruluğa ve tekrarlanabilirliğe sahip olarak kesim işlemini gerçekleştirir. Malzemeler, az ısı girdisi ile çarpılmaya maruz kalmadan, çapaksız ve son işlem gerek duymadan temassız şekilde işlenebilir. CAD / CAM sistemleri, lazer kesim makinası için kesme modelini tanımlamasına yardımcı olur ve etkili bir malzeme kullanımı sağlar.

 

Lazer kesim makinalarında lazer ışını, değişen kalınlıklara sahip çeşitli malzemelerin hassas bir şekilde kesimi için kolayca programlanabilir. Neredeyse tüm metaller lazer ile kesilebilir; yumuşak çelik, paslanmaz çelik ve alüminyum kesim en yaygın lazer kesim uygulamaları olarak önde çıkar. Lazer teknolojisi ile kesilebilen diğer malzemeler ahşap, plastik, cam ve seramiktir. Geleneksel yöntemler ile karşılaştırıldığında, lazer kesim çok küçük ölçekli üretimler için bile ekonomik olabilmektedir.

 

Fiber lazer kesim makinaları, yüksek verimlilik ve mükemmel ışın kalitesi nedeniyle tercih edilmektedir. 1064 nm dalga boyu ile fiber lazerler küçük odak çapları sayesinde yüksek güç yoğunluklarında çalışma imkanı verir. Hemen hemen her türlü metalin kesimi için kullanılabilirler. Düşük yatırım ve işletme maliyetleri, sarf malzemelerinin olmayışı, bakım gerektirmeyen yapıları ve uzun ömürleri, yüksek esneklikleri ve hızlı servis olanakları ile fiber lazer kesim makinaları diğer lazerlere göre daha fazla avantajlara sahiptirler.

 

CO2 lazer kesim makinası, 10600 nm dalga boyuna sahiptir ve bu dalga boyu soğurulma özelliklerinden dolayı ağırlıklı olarak metal olmayan malzemeler ve çoğu plastik tipinde çalışmaya uygundur. Bunun yanı sıra CO2 lazer kesim makinalarında yapılan bazı modifikasyonlar ile metal üzerinde işlem yapmak da mümkün hale gelebilmektedir.

 

Laseral Endüstriyel Lazer Sistemleri, müşterilerine yüksek performanslı ve düşük maliyetli lazer kesim makinaları sunmaktadır. Lazer teknolojilerinde uzman mühendisler ve teknisyenleriyle, üretimde yüksek kalite ve profesyonel satış sonrası hizmetleri temin etmektedir.

 

İş güvenliğini sağlamak için Safety Class 1 (kapalı, ışın-sızdırmaz) lazer kesim makinaları sunan Laseral, birçok sektörde farklı amaçla kullanılabilecek özgün sistemler tasarlamaktadır. Bir çok farklı tasarım seçeneği ve entegre edilebilir lazer ışını kaynağıyla, uygulamaya özel çözümler sunar.

 

Ekonomik yatırım maliyetleri ve verimlilik dikkate alınarak tasarlanan makro lazer kesim makinası 1000 W’a kadar olan CW lazer teknolojisiyle güçle pek çok kalınlıklarda sac malzemeyi kesebilmektedir. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin kendi bünyelerindeki sac kesim işlemlerini yapabilecekleri şekilde tasarlanan bu tezgâhlar ihtiyaca göre 1000x1500mm, 1000x2000mm, 1500x3000mm çalışma alanına sahip şekilde tedarik edilebilmektedir.

 

Özellikle kuyumcular ile hassas sac ve plaka kesimi yapanlar tarafından tercih edilen mikro lazer kesim makinaları, 210x290mm ve 700x700mm çalışma alanında malzeme işleyecek şekilde geliştirilmiş, servo motorlar sayesinde hassas pozisyonlama ve QCW lazer teknolojisini kullanarak nispeten daha düşük ısı girdisi ve yüksek tepe gücüne sahip lazer atımlarıyla her türden metalin lazer kesimini gerçekleştirebilmektedir.

 

Sabit optiklerin parça üzerinde motor kontrollü kartezyen eksende gezdirildiği, cam tüpten imal edilen lazer rezonatörlerinin yaygın olarak kullanıldığı CO2 lazer kesim makinaları, hareket aktarım elemanlarında da genellikle vidalı mil ya da triger kayış kullanıldığından oldukça ekonomik yatırım ve işletme maliyetine sahiptir. 1000 X 1500 mm çalışma alanına sahip CO2 lazer kesim makinası Laseral tarafından müşterilerine sunulmaktadır.